Restaurujeme sokola

V tomto blogu můžete nahlédnout pod pokličku samotného restaurování. Textem, fotodokumentací a videem Vás provedeme celým procesem obnovy naprosto zdeformované sochy sokola. S restaurováním začínáme v březnu 2020. Zajímavé bude sledovat i délku uvedení pískovcového sokola do původního a možná i lepšího stavu. Tento kousek je vyroben z betonové směsi a je zpevněn železnou výztuhou.  Proč betonová směs a ne rovnou pískovec? Je to jednoduché, pískovec je velmi křehký materiál a pokud by se některému ze sochařským mistrů povedlo sokola dokončit, tak rozhodně ne na dlouho. Křídly by to nevydržely a šli by k zemi. Proč toto píšu? Pro nás to znamená další velkou zkoušku toho co náš syntetický pískovec zvládne. Chceme pískovcového sokola vyrobit bez jakékoliv vnitřní kovové podpory. Pokud se to podaří, tak jsme zase kousek před nimi. Drže nám palce. Jdeme na to……:)

Chudák pan sokol, vidíme mu do žaludku

Tak v takovém stavu se nám některé sochařské exempláře dostanou na modelovací stůl. Tady prášky, masáž ani jiná medicína už nepomůže. Je potřeba vzít minerální tmel a vyřešit tvarovou typologii do původního stavu.

Máme slepeno, zatím sokol vypadá jako z béčkového hororu. Tak s tím jdeme něco udělat. Lepení končíme v září 2020.

 

Po slepení jsme začali tmelit prázdná místa. Na fotce níže vidíte výsledek.

 Socha pískovcového sokola

Následovala výroba formy. Byla to poměrně náročná akce ale pod vedením ornitologa sochaře Leoše, byl ten náš vrabčaček jako v peřince. Je to naše know how, tak nám snad prominete, že se o tuto část restaurování s Vámi nepodělíme.

No a na konci roku 2020 jsme dravce pustily do povětří.

 

Až budete projíždět Smidary u Nové Bydžova, tak to vezměte kolem místní sokolovny. Tam náš sokol stráží.

Kucí z dokážeme. Leoš a David…:)